Cahide Özer’in ilk şiir kitabı çıktı

En Koyu Mavisiydin Denizin

Kemal Yalçın

 

Cahide Özer’in ilk şiir kitabı, En Koyu Mavisiydin Denizin, 2014 Ocak ayında İstanbul’da, Babıali Kitaplığı tarafından yayınlandı.

Kitabın ilk tanıtım toplantısı, Almanya’da, Bochum-Wattenscheid AWO CentrumCultur salonunda yapıldı.

AWO Edebiyat ve Sanat Grubu tarafından Türkçe ve Almanca olarak düzenlenmiş olan bu okuma akşamı, müzik ve şiir dinletisi biçimindeydi. 70 kadar sanatseverin katıldığı etkinlikte Şair Kazım Güzel de Uykum Yine Kayıplarda adlı ilk şiir kitabından şiirler okudu.

Şiirin hası, üç kanatlı bir kuştur. İki kanatlı kuşların uçamıyacağı derinliklere uçar, iki kanatlı kuşların göremediği güzellikleri görür ve estetiğin incelikleriyle ifade eder.

En Koyu Mavisiydin Denizin adlı bu kitaptaki şiirler, hem bir bütün olarak, hem de tek tek şiirler olarak üç kanatlı bir kuştur. Kimi şiirler insanın kendi kendine ulaşamayacağı derinliklere kadar gidiyor ve insanı mutlu eden estetik bir haz veriyor. Sanatın gücü de bu estetik hazzın sıcaklığında ve çok renkliliğindedir.

Bu kitabın yaratıcısı olan Cahide Özer, Almanya’da Salkım Söğüt Edebiyat Grubu’nun kurucularından ve Avrupa Türkiyeli Yazarlar Girişimi’nin üyelerinden biridir. Ben Salkım Söğüt Edebiyat Grubu’na altı sene önce katılmıştım. Bu nedenle hem şairi, hem de şiirlerini çok yakından tanıyorum. Bu kitaba giren ve girmeyen şiirlerini defalarca okuma ve dinleme şansına sahip oldum.

Avrupa Türkiyeli Yazarlar Girişimi ve Salkım Söğüt Edebiyat Grubu’nun her buluşmasında yazarlar, şairler yeni ürünlerini okur, arkadaşlarının beğenisine sunar. Görüşlerini, önerilerini, eleştirilerini alır. Şiirini, öyküsünü, romanını yeniden elden geçirir. Grubun üyeleri arasında gönüllü bir sanatsal yardımlaşma vardır.

Bu kitaptaki şiirler, şairi tarafından defalarca elden geçirildi, düzeltildi, fazlalıklar atıldı ve yıllarca damıtıldı. Görüldüğü gibi en sonunda tüm şiirlerdeki noktalama işaretleri de hemen kaldırılmış. Şiirler sadeliğe, doğallığa kavuşturmuş. Nasıl olmuş? Sanatsal haz böylece daha iyi mi ifade edilmiş? Bunun cevabını okuyucu verecek.

Cahide Özer, titiz, kullandığı semboller ve kelimeler yönünden çok seçici bir şair. Alman edebiyatını ve Türk edebiyatını iyi biliyor. Dünyaya çok boyutlu bir kadın gözüyle bakıyor. Ama onun kaleminin gücü aynı zamanda varolduğu toprakların, Anadolu’nun kültürel ve tarihsel mirasını, Yunan mitolojisini özümlemiş olmasındadır.

Çatal Kapılar şiirinde çocukluğunun geçtiği Sivas yöresinin havasını solurken, Meduza’da Yunan mitolojisinin dünyasında uçarız.

Didim’deki Apollon Tapınağı’nı gezmiş, Meduza fresksini görmüştüm. Ama Cahide’nin Meduza’sını okuyunca, sadece Meduza’ya baktığımı, Meduza’nın derinliğini göremediğimi anladım. Bu yıl tekrar, Apollon Tapınağı’na gittim. Meduza’yı şairin gözüyle görmeye çalıştım. İşte üç kanatlı şiirin gücü, şairin derinliği böyle anlaşılabiliyor.

Kimi şiirler, şairini aşar! Bu kitaptaki şiirlerden bazıları, şairini aşacak kadar güçlü. Şair, bu şiirleri yazan şiirinin mürekkebini yüreğinin denizinden doldurmuş. Bu yürek; seven, sevilmeye özlem duyan, evrene, dünyaya, insana barış, sevgi, dostluk, kardeşlik açısından nesnel bakan bir kadın yüreğidir. İnsan şairinin adına bakmadan, bu şiirlerde bir kadın yüreğinin sıcaklığını, tıp tıp atan sesini hissedebiliyor.

Cahide Özer, En Koyu Mavisiydin Denizin ile Türk ve Alman edebiyat dünyasına adım atıyor. Onun her iki edebiyat dünyasını zenginleştireceğini umuyorum.

Cahide Özer, edebiyat dünyamıza hoş geldin!

Kaleminin ucu yıldızlara değsin!

Bochum, 6 Ekim 2013                                                        Kemal Yalçın

 

En Koyu Mavisiydin Denizin

Cahide Özer

Fiyatı 7,-€ + Posta masrafı

İsteme Adresi:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Yeni Kitap

SüryanilerVeSEYFO kitap kapaklari
Bu kitabımda, dünden bugüne Süryanilerin tarihini, 1915’te SEYFO olarak adlandırılan soykırım sırasında Süryanilerin başlarına gelenleri... [Devam]

Özyaşam

kemalyalcin1
Kemal Yalçın, 05.09.1952 günü Denizli'nin Honaz bucağında doğdu. Isparta Gönen Öğretmen Okulu'nda okudu. İstanbul Çapa...[Devam oku]

 

Kitaplar

books 1149959 1920
İlk şiirimi 1964 yılında, Isparta Gönen Öğretmen Okulu birinci sınıf öğrencisi iken yazmıştım. Düzenli yazmaya 1973’de başladım. [Devam oku]

Şiirler

young girl 1149701 1920
Yazarlık hayatıma şiirle başladım. En zor günlerimde, en yalnız anlarımda, en duygusal hallerimde şiir benim elimden tuttu. [Devam oku]

Yazılar

book 1091627 1920
Şiir, öykü ve romanın dışında, düşünce ve görüşlerimi deneme, makale, gazete yazısı biçimlerinde dile getiriyorum. [Devam oku]

Yazarlar

fgd
Bu dünya gelimli gidimli bir dünya. Sevgili dostlarımı, değerli yazar arkadaşlarımı birer birer sonsuzluğa uğurladık. Onları bu sayfada... [Devam oku]

Dünya bizim vatanımız

Konuk Defteri

books 925891 1920
Kitaplarım, şiirlerim, edebiyat çalışmalarım hakkında okuyucularımdan, arkadaşlarımdan çeşitli mektuplar, yazılar alıyorum. Bunlardan bazılarını, uygun gördüklerimi burada yayınlıyorum. [Devam]

Eğitim

bookshelf 413705 1920
İlkokuldan sonra Isparta Gönen Öğretmen Okulu’na ve daha sonra da İstanbul Çapa Yüksek Öğretmen Okulu’na gittim. Toplam 10 yıl yatılı öğrenci olarak okudum. [Devam oku]

Sipariş

gifts 570821 1920
Bu web sitesinde tanıtılan kitapların tümü buradan sipariş edilebilir. İyi okumalar. [Devam]